Sztućcowy savoir vivre

W obecnych czasach nie poświęca się dużo czasu na uczenie savoir vivre’u, co może zaowocować dość poważną wpadką na uroczystym przyjęciu u obcych ludzi. Być może w tym poradniku nie omówimy wszystkich niuansów związanych z jedzeniem przy stole, ale zajmiemy się podstawami.

Sztućce powinny być rozłożone zgodnie z kolejnością podawanych dań. Zawsze zabieramy najbardziej skrajną parę lub pojedynczy sztuciec. Warto pamiętać, że do ryb istnieje specjalny widelec oraz nóż. Niektórzy mogą przy nakrywaniu ten zestaw położyć na odwrót z powodu, że nóż służy wyłącznie do odchylania rybiego mięsa i może być trzymany w lewej ręce.

Należy się wystrzegać wykładania dwóch widelców do ryby. Jest to zamierzchły zwyczaj, który jest obecnie bardzo źle odbierany. Kolejną rzeczą, której nie powinniśmy robić jest oblizywanie noża. Nie tylko możemy się skaleczyć, ale także wygląda to fatalnie. Sztućców nie należy trzymać pionowo do góry. Taka postawa jest rodem z kreskówki, a my, żby wyglądać poważnie przy konwersacji, nie powinniśmy ani wymachiwać sztućcami ani ich unosić do pionu.

Poza sztućcami warto także zachować wyprostowaną postawę a łokcie trzymać blisko siebie (nikt nie lubi osób rozpychających się przy stole).