Szklanki do herbaty, kawy i inne

Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów szklanek. W zależności od przeznaczenia, to znaczy od rodzaju napoju, który ma być w danej szklance przygotowywany i spożywany, szklanki różnią się miedzy sobą kształtem, grubością szkła i pojemnością. Inne szklanki będą wykorzystywane do herbaty, a inne do kawy, soków czy napojów zawierających w składzie alkohol. W obliczu takiej mnogości szklanek, pojawia się pytanie: jak wybrać szklanki odpowiednie dla danego rodzaju napoju?

Szklanki do herbaty

Szklanka do herbaty powinna charakteryzować się kilkoma cechami. Po pierwsze, powinna posiadać solidne ucho. Większość rodzajów herbaty zalewany wrzątkiem lub wodą o bardzo wysokiej temperaturze. Takie herbaty najlepiej smakują jeszcze gorące. A więc ważne jest to, aby szklankę z gorącym napojem móc bezpiecznie ponieść i przenieść, bez ryzyka rozlania napoju. Szklanki do herbaty, w zależności od rodzaju herbaty którą preferujemy, moją różną grubość ścian. I tak na przykład, ściany szklanki do zaparzania zielonej herbaty powinny być grubsze niż ściany szklaki do herbaty czarnej czy czerwonej. Zwyczajowa pojemność szklanki to około 250 mililitrów. Jest to powszechnie przyjęta nienormowana jednostka miary, często stosowana w przepisach, na przykład: jedna szklanka mąki. Kształty szklanek do herbaty nie mają jednego określonego wzoru i w dużej mierze zależą od indywidualnych preferencji smakosza herbaty.  

Szklanki do kawy

Szklanki do kawy są bardziej zróżnicowane i co ważne, poszczególne wzory są dedykowane do danych typów kawy. W pewnych sytuacjach, wręcz nietaktownym jest spożywanie kawy z niewłaściwej szklanki. Choć dla laika trudno zrozumieć to, że ze szklanki o odpowiednim kształcie kawa smakuje lepiej, zagorzały barista na pewno się z tym sformułowaniem zgodzi.  

Klastyczna kawa parzona powinna być podawana w bardzo klastycznych i tradycyjnych szklankach. Bardziej ekstrawaganckie napoje wymagają bardziej odważnych szklanek. I tak, na przykład: espresso podawane jest w niskich, cylindrycznych szklankach o małej pojemności i grubych ściankach. W przypadku lungo, szklanka jest bardzo podobna, z wyjątkiem tego, że jest wyższa. Szklanka do cappuccino ma kształt w dolnej części przypominający beczkę i rozszerzający się ku górze. Szklanka do caffe latte jest smukła, wysoka z niedużym uchem. Równie wysokie szklanki wykorzystywane są do parzenia latte machiato, ponieważ wysoka szklanka pięknie podkreśla warstwowość napoju. 

Szklanki do soków

Soki i kompoty zazwyczaj podawane są w wysokich prostych szklankach, które dodatkowo mieszczą kostki lodu służące schłodzeniu napoju. 

Szklanki do drinków

Szklanki do drinków są bardzo zróżnicowane. W zasadzie niemal każdy z rodzajów kolorowych napojów z alkoholem wymaga odpowiedniej, indywidualnej oprawy w postaci fantazyjnej szklanki i dodatków, jak choćby w postaci owoców czy warstwy pokruszonego cukru na rancie szklanki.

Szklanki do innych alkoholi

Niskie szklanki stosuje się do alkoholi, które nie są podawane w formie drinków, tylko tak zwanych shotów. 

Natomiast szklanka do whisky na duży przekrój, który może być okrągły lub kwadratowy. Ma to istotne znaczenie dla możliwości delektowania się pełnym aromatem napoju przez jego koneserów.