Kupujemy żeliwny garnek

Od wielu już lat żeliwne garnki uważane są za jeden z tych elementów wyposażenia, który musi się znaleźć w każdej kuchni. Są one nie tylko bardzo mocne i trwałe, lecz przede wszystkim zaliczane są do jednych z najbardziej uniwersalnych. Jak się jednak okazuje, pomimo tak dużej popularności w dalszym ciągu wiele osób nie wie, w jaki sposób powinno się takie garnki kupować. Warto wiedzieć, jak wybrać garnek żeliwny, aby sprawdzał się on w kuchni możliwie jak najlepiej.

Jaka wielkość i kształt?

Zdecydowanie najważniejszą sprawą, o której trzeba pamiętać w pierwszej kolejności, podczas kupowania żeliwnego garnka jest to, jaka powinna być jego wielkość, a tak kształt. Jak się bowiem okazuje, na rynku znaleźć można naprawdę różne wersje takich garnków, które swoimi wymiarami diametralnie się mogą różnić. Rzecz jasna rozmiar takiego garnka w dużym stopniu wpływać będzie na jego cenę, więc dobrym pomysłem będzie poważnie przemyśleć swoje potrzeby i oczekiwania względem niego, aby po prostu nie wydać dużych pieniędzy na coś, z czego się nie będzie korzystało.

Jeśli natomiast chodzi o kształt, to duże znaczenie ma on nie tylko od strony praktycznych rozwiązań, lecz także walorów wizualnych. Najlepiej prezentują się bez wątpienia modele o owalnych kształtach i niskich ściankach.

Czy garnek żeliwny musi być ładny?

Wiele osób podczas kupowania żeliwnego garnka zastanawia się nad tym, czy musi się on prezentować w odpowiednio estetyczny sposób, czy też można w jego przypadku postawić przede wszystkim na właściwości użytkowe. Wiele w tym wypadku zależy tak naprawdę od zastosowana, ponieważ można mieć garnek tylko i wyłącznie do gotowania, lecz można używać go również w piekarniku i razem z przygotowaną potrawą postawić na stole. Jeśli będzie się używało garnka właśnie w taki sposób, polecany jest model pokryty większą ilością emalii. Dzięki temu będzie się on prezentował naprawdę ładnie i elegancko, pozytywnie wpływając na odbiór przygotowanych w nim potraw. Jeśli jednak nie będzie się garnka używało w taki sposób, ilość emalii może być mniejsza, dzięki czemu spadnie również cena garnka.