Wybór tarki do sera

Tarty ser jest składnikiem, który ma niezwykle szerokie zastosowanie. Jest wykorzystywany przede wszystkim do zapiekanek oraz pizzy. Ser można także dodać do dań z makaronu lub gęstych zup. 

Zastosowanie sera żółtego

Warto zwrócić uwagę na fakt, że idealnym uzupełnieniem sałatek jest świeżo starty kozi ser. Wiele osób zastanawia się jak wybrać tarkę do sera, która będzie służyć przez wiele lat. Tradycyjna tarka do sera powinna znaleźć się w każdej kuchni. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie tarki sprawdzą się dobrze przy tarciu sera. Chodzi tu zwłaszcza o sery o wilgotnej oraz miękkiej konsystencji. Właśnie dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniego modelu tarki, ponieważ od tego zależy głównie komfort oraz czas przyrządzania potraw. Do rozdrabniania twardych gatunków sera, takich jak pecorino lub parmezan można wykorzystać tarkę czworościenną. Jest to klasyczna tarka, która występuje w postaci pudełka. Przy pomocy takiej tarki może zetrzeć ser nie tylko na drobne wiórki, ale również na dłuższe wstążki. Warto jednak mieć na uwadze, że tarka czworościenna nie sprawdzi się dobrze w przypadku obróbki miękkich gatunków sera. 

Jaką tarkę do sera wybrać?

Warta uwagi jest także tarka do sera z pojemnikiem, która jest mała i płaska. Starty ser trafia od razu do metalowego lub plastikowego pojemnika. Takie rozwiązanie pomoże znacząco ograniczyć bałagan w kuchni. Niezwykle wygodna jest tarka z trzonkiem, która produkowana jest zazwyczaj z nierdzewnej stali. Taka tarka jest niezwykle wytrzymała oraz odporna na czynniki zewnętrzne, dlatego może służyć przez długi czas. Część tnąca ma kształt półokrągły, dzięki czemu ser można idealnie docisnąć do ostrzy. Powierzchnia tnąca pozwala zetrzeć ser na drobne ścinki lub grube płatki. Niezależnie od rodzaju tarki, należy pamiętać o czyszczeniu. Jest to dosyć niewdzięczne zadanie, ponieważ drobinki sera zawsze się przyklejają do powierzchni wykonanej z metalu. Wystarczy jednak zostawić tarkę na parę minut w gorącej wodzie, żeby ułatwić sobie zadanie. Po kilku minutach można przetrzeć tarkę plasterkiem cytryny i dokładnie wyszorować powierzchnię szczoteczką do zębów. Teraz powinieneś mieć wiedzę jak wybrać tarkę do sera.