Czy warto kupić noże kuchenne?

Wybór dobrych noży kuchennych nie jest prostym zadaniem nawet dla doświadczonego kucharza. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością. 

Zakup noży kuchennych

Wyjaśniamy jak wybrać noże kuchenne, które będą w kuchni służyć przez wiele lat. Nóż przede wszystkim powinien być wytrzymały i ostry. Lepiej nie korzystać z modeli, które się wyginają i są elastyczne, ponieważ jest to zwyczajnie niebezpieczne. W kuchni powinien koniecznie znaleźć się także nóż do chleba. Tego typu nóż ma bardzo długie i ząbkowane ostrze. Dzięki temu możliwe jest krojenie równych i nieposzarpanych kromek. Nóż do jarzyn oraz nóż do mięsa to kolejne niezbędne elementy zestawu. Nóż do mięsa powinien posiadać długie i cienkie ostrze, żeby można było łatwo filetować. Nóż do warzyw z wyglądu przypomina trochę nóż szefa kuchni w miniaturowej wersji. Ostrze jest szerokie i bardzo krótkie, przez co nadaje się idealnie do krojenia i obierania. Dobry nóż sprawi, że nie będzie się trzeba wbijać głęboko pod skórkę, żeby obrać warzywa lub owoce. Dobrej jakości tasak przyda się osobom, które dosyć często gotują mięso. Sztuka krojenia i siekania przy użycia tasaka została do perfekcji opanowana przez azjatyckich szefów kuchni. 

Wybór noży kuchennych

Warto również pamiętać, że noże kuchenne najlepiej kupować w sprawdzonych i renomowanych sklepach jak ten: https://witek.pl/artykuly-kuchenne/noze/, które od wielu lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. W domowej kolekcji noży kuchennych nie może również zabraknąć noża do filetowania. Cechuje się on elastycznym i długim ostrzem, które umożliwia krojenie pięknych filetów. Noże powinny być dobrze naostrzone z dwóch powodów. Przede wszystkim znacznie ułatwia to pracę, a po drugie zwiększa bezpieczeństwo. Jest to bardzo ważne w przypadku początkujących kucharzy, którzy nie potrafią jeszcze perfekcyjnie posługiwać się nożem. W kuchni niestety często dochodzi do skaleczeń. W przypadku tępego noża trzeba włożyć zdecydowanie więcej siły. Ręka powinna być tylko przewodnikiem, a nóż należy swobodnie i lekko przesuwać. Można się poważnie skaleczyć w momencie, gdy nóż ześlizgnie się z produktu. 

Jak użytkować noże kuchenne?

Kontrola jest znacznie łatwiejsza, jeżeli nóż jest odpowiednio ostry. Według zawodowych kucharzy noże kuchenne należy ostrzyć nawet kilka razy dziennie. Nie jest to jednak do końca prawda, ponieważ wszystko zależy od tego jak jest eksploatowany. Nóż szefa kuchni należy ostrzyć codziennie, ponieważ jest on wykorzystywany każdego dnia. Wskazana jest tu duża regularność, jednak nie jest konieczne ostrzenie go przed każdym użyciem. Noże, które są rzadko używane można spokojnie ostrzyć raz na 2 – 3 tygodnie i to powinno całkowicie wystarczyć. Należy pamiętać, że każde ostrze jest inne, dlatego wymaga trochę innej pielęgnacji. Dlatego zawsze należy dokładnie obserwować swój sprzęt. Lepiej od razu zabrać się za ostrzenie, gdy zauważysz, że występują pewne problemy z krojeniem. Wyjaśniliśmy, jak wybrać noże kuchenne, więc teraz można się zabrać do pracy. Trzeba jeszcze pamiętać, że nieużywane noże także się mogą tępić.