Sekret udanego ciasta na pierogi

Pierogi kochają wszyscy. Jest to typowo polskie danie, które doskonale smakuje i przede wszystkim pozwala się nasycić. Nikt nie wyobraża sobie polskiej kuchni bez ruskich pierogów, które wykonywały perfekcyjnie nasze babcie. Mogliśmy poczuć ich doskonały smak i zapach, który powodował, że każdy bardzo szybko robił się momentalnie głodny. Jeśli chodzi o idealne pierogi to z pewnością ich fenomenu możemy uczyć się od naszych babć, które były w tej sztuce perfekcyjne.

Jak zrobić bardzo udane ciasto na pierogi?

Przede wszystkim panuje błędne przekonanie, że do ciasta na pierogi powinniśmy dodawać jajko. Zdecydowanie lepiej jednak zastąpić je olejem, który sprawi, że będzie one zdecydowanie miększe i łatwiejsze w formowaniu.

Kiedy dodamy do niego jajko zrobi się one twarde i będzie nam o wiele trudniej zlepić je, a także formować.

Kluczem do udanego ciasta pierogowego jest też dodanie ciepłej wody zamiast zimnej. Ciepła woda sprawi, że ciasto będzie zdecydowanie łatwiejsze w formowaniu, a niżeli jakbyśmy dodali wodę chłodniejszą. Możemy także dodać zamiast wody, mleka do ciasta. Zyska ono zupełnie innego smaku.

Sekretem idealnego ciasta jest nie tylko wyżej wspomniany sposób z zastąpieniem jajek, olejem, ale także idealnie dobrana mąka. Powinniśmy wybierać wartości nie przekraczające 480. Najlepszym rozwiązaniem, które zdecydowanie poprawi jakość ciasta jest mąka 450.

Nawet najlepszy przepis się nam nie sprawdzi kiedy dobrze nie wyrobimy ciasta pierogowego. To sprawi, że będzie zdecydowanie bardziej elastyczne i łatwiejsze w lepieniu, a także da nam pewność, że nasze pierogi się nie rozkleją podczas gotowania. Ciasto na pierogi jest kluczem udanego dania, bo jeśli zrobimy nieodpowiednie to podczas wyciągania ugotowanych pierogów możemy pozbyć się farszu i danie wyląduje w koszu.

Warto więc nauczyć się go robić idealnie z wykorzystaniem dawnych przepisów naszych babć, bo nic na świecie nie przypomina dzieciństwa tak jak zapach i smak ruskich pierogów lub nadziewanych farszem owocowym.