Stół kuchenny – kompromis między estetyką a funkcjonalnością

Wybór mebli, jakimi się otaczamy, ma bezpośredni wpływ na komfort naszego życia i samopoczucie. Są meble, bez których nie wyobrażamy sobie naszego domu. Jednym z nich jest nowoczesny stół do kuchni stanowiący centrum życia większości rodzin, pozwalając na wspólne spożywanie posiłków, a często wcześniej ich przygotowanie. Zastanawiając się, jak wybrać stół kuchenny, należy kierować się naszymi potrzebami i funkcjonalnością, a nie tylko estetyką (jak niestety często się zdarza). Aby osiągnąć kompromis i aby zakup stołu był udany, warto wcześniej przemyśleć, czego tak naprawdę od niego oczekujemy. W końcu to zakup na lata i warto podejść do niego ze szczególną starannością.

Zastosowanie – do czego stół jest nam potrzebny?

To pytanie może okazać się banalne, ale tylko pozornie. Musimy bowiem zastanowić się, czy stół będzie potrzebny nam raczej do spożywania posiłków, czy może tylko do ich przyrządzania, ponieważ posiadamy osobną jadalnię. Z jego zastosowania będą wynikały kolejne cechy, które będziemy wybierali, szczególnie jeśli wybieramy stół typowo kuchenny, wymagający wytrzymałości na kuchenne warunki.

Materiał

Najpopularniejszy z nich, czyli drewno, niewątpliwie posiada wiele zalet. Jest estetyczne, pasuje do większości wystrojów, można je odnawiać. Wybierając stół drewniany należy skupić się na jego jakości i wybierać gatunki drewna o wysokiej trwałości. Zwróćmy uwagę na jakość lakieru, który jest odpowiedzialny za odporność na zarysowania. Jeśli szukamy stołu typowo kuchennego, warto rozważyć również inne możliwości. Stoły kamienne, laminowane lub szklane są bardzo rozsądną alternatywą. Pamiętajmy, że w kuchni panują dość trudne warunki; wysoka wilgotność powietrza, gorące naczynia stawiane na blacie, noże i inne narzędzia to wrogowie drewna, a z którymi świetnie poradzą sobie inne materiały. Również sposób czyszczenia może okazać się łatwiejszy w ich przypadku.

Wielkość

Może się wydawać, że im stół większy tym lepiej. I tak i nie. Większa powierzchnia ma swoje zalety pod warunkiem, że będziemy w stanie ją wykorzystać. W niewielkich kuchniach często widzimy stoły umiejscowione przy ścianie – jeśli stół ustawiony w takim miejscu będzie zbyt szeroki, to po prostu fizycznie nie będziemy w stanie korzystać z całej jego powierzchni. Tak więc warto zachować umiar i wybrać taki stół, jaki rzeczywiście pasuje do naszej kuchni – nie za mały, ale też nie za duży.

Kształt

W dużych kuchniach, kiedy stół będzie na środku, możemy tutaj zachować dowolność. Okrągłe i owalne stoły dobrze sprawdzą się w takich właśnie pomieszczeniach. Jeśli dysponujemy małą kuchnią, lepiej wybierzmy stół prostokątny lub kwadratowy, który będzie dobrze wyglądał w narożnikach.

Trwałość

Na nią oczywiście ma wpływ materiał, ale nie tylko. Zastanawiając się, jaki stół wybrać do kuchni, zwróćmy uwagę na jego konstrukcję. Warto, aby nogi posiadały stelaż łączący je z blatem, a nie były bezpośrednio do niego przymocowane, ponieważ taki sposób łączenia sprawia, że stół z czasem może stać się bardziej chwiejny, a nogi podczas większych obciążeń będą miały tendencję do wyłamywania się.