Z porcelaną w naszej kuchni

Mianem porcelany określa się często wszystkie naczynia, które posiadamy w domu. Jest to oczywiście określenie nieprawdziwe, ponieważ często nasze naczynia to po prostu fajans lub kamionka. Dla zwykłego laika odróżnienie fajansu od porcelany wcale nie będzie łatwe. Są jednak pewne cechy charakterystyczne, które niezbicie dowodzą, że mamy do czynienia z białym złotem – czyli porcelaną. 

Co ma porcelana, czego nie ma fajans

Różnice już zaczynają się w składzie chemicznym. Porcelana jest rodzajem białej ceramiki, która składa się przede wszystkim z glinki kaolinowej, którą miesza się z kwarcem i skaleniem. Proporcje tych trzech składników mogą być różne i w zależności od tego może powstać porcelana miękka i twarda. Różnią się także temperaturą, w jakiej są wypalane. Miękka jest najszlachetniejszą odmianą porcelany, a jej właściwości pozwalają na barwienie jej najróżniejszymi kolorami. 

Pod tym względem porcelana twarda jest zdecydowanie uboższa, ale to z niej powstaje większość naszych kompletów obiadowych i serwisów. Fajans wytwarza się z zanieczyszczonego kaolinu, który najczęściej powleczony jest nieprzezroczystym szkliwem. 

Ma to zapobiegać nasiąkaniu wodą. Fajansowe naczynia są również grubsze i cięższe. Prawdziwa porcelana nie przepuszcza wody i gazów, jest cienka, twarda oraz przepuszcza światło – tej cechy nie posiada żadna inna ceramika. Więc z czego słynie porcelana Karolina? Kluczowe cechy to oczywiście przepuszczalność światła i nieprzepuszczalność wody oraz delikatny i cienki materiał jednak wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Niektórzy powołują się również na niepowtarzalny ton, jaki wydaje porcelana, gdy naczynia się ze sobą zderzy. 

Porcelana w naszym domu 

Komplety i serwisy porcelanowe mogliśmy odziedziczyć po babciach i prababciach. Kiedyś takie naczynia to był zdecydowany wyznacznik statusu materialnego rodziny. Były to rzeczy drogie, więc dbano o nie szczególnie, eksponowano w widocznych miejscach i wyciągano przy najważniejszych uroczystościach. Podejmowano nimi również zawsze gości. Jeśli więc coś takiego zostało po naszych przodkach, to z pewnością jest to wyjątkowa pamiątka, którą warto także odpowiednio zaprezentować. Witryny, kredensy i regały z takimi talerzami czy filiżankami, które czasami są bardzo bogato zdobione, to szczególny element dekoracyjny domu. Jak dbać o taką porcelanę? Stara porcelana nie nadaje się do mycia w zmywarce, więc najlepiej oczyszczać ją ręcznie przy pomocy delikatnego płynu i miękkiej ściereczki. Mamy wtedy gwarancję, że delikatne i finezyjne zdobienia nie ulegną uszkodzeniu. Mogą się bowiem na niej znajdować na przykład cieniutkie paseczki na obrzeżach wykonane z prawdziwego złota lub patyny. Tego typu porcelana z pewnością należy do tych znacznie droższych, ale jest niewątpliwą ozdobą każdego domu. 

Z czego słynie porcelana Karolina produkowana obecnie? 

Jej zdecydowaną zaletą jest między innymi to, że ma niebanalne zdobienia. Jeśli więc szukamy oryginalnych akcesoriów do naszej kuchni, warto sprawdzić, co oferują polscy producenci porcelany.