Na co zwrócić uwagę przy wyborze keksówki?

Keksówka to jedna z najpopularniejszych form do ciasta w naszej kuchni. Prawie każdy ma taką formę w domu. Pomimo, że wydaje się ona dość tradycyjna i uniwersalna, mamy duży wybór keksówek w najróżniejszych cenach. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Materiał wykonania

Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się nad materiałem wykonania. Najpopularniejsze są chyba nadal blaszane formy. Są one względnie trwałe, jednak jeśli nie są pokryte dodatkową warstwą nierdzewną, może się zdarzyć, że pod wpływem kontaktu z kwaśnymi owocami zaczną rdzewieć. Wtedy nie powinniśmy ich już używać. Popularne są także formy ceramiczne oraz silikonowe. Te ostatnie są szczególnie chętnie wybierane ze względu na to, że łatwo jest wyciągnąć z nich ciasto bez uszkodzenia.

Wielkość

Tradycyjne keksówki mierzy około 20 cm. Jest to uniwersalny rozmiar, który dobrze sprawdza się zarówno przy pieczeniu słodkich ciast, jak i chleba. Jeśli jednak masz dużą rodzinę lub lubisz kuchenne eksperymenty, możesz zdecydować się także na większą formę.

Kształt

Keksówki mają określony kształt, jednak obecnie rynek jest tak bogaty, że znaleźć możemy także urozmaicone formy, na przykład takie, które posiadają tradycyjne żłobkowanie, niczym forma do tarty.